Notekūdeņu apsaimniekošana Ventspilī – nepārtraukts process un ilgtspējīgi plāni
Efektīva notekūdeņu apsaimniekošana ir viens no būtiskākajiem priekšnoteikumiem, lai aizsargātu vidi un nodrošinātu sabiedrības komfortu. Pašvaldības SIA “ŪDEKA” skaidro sarežģīto notekūdeņu attīrīšanas procesu un atklāj nākotnes plānus.
No sadzīves līdz dabai
Centralizētajā kanalizācijas sistēmā savāktie notekūdeņi, tostarp arī ar asenizatoru mašīnām atvestais saturs, nonāk Ventspils bioloģiskajās notekūdeņu attīrīšanas iekārtās, kur ikdienā attīra vidēji 7–10 tūkstošus kubikmetru notekūdeņu. Attīrīšanas process ir sarežģīts un tas norit vairākos posmos. Vispirms mehāniski tiek atdalītas dažādas notekūdeņos neizšķīdušās cietās daļiņas, kā arī smiltis un akmentiņi. Pēc tam notekūdeņi tiek novadīti milzīgās tvertnēs, kur sākas daudz sarežģītāks attīrīšanas posms – bioloģiskā attīrīšana. Šis process notiek ar mikroorganismu palīdzību. Baktērijas notekūdeņos esošās vielas izmanto kā barības avotu un tas ļauj videi draudzīgā veidā attīrīt notekūdeņus līdz tādai pakāpei, lai tos droši varētu atgriezt atpakaļ dabai. Rūpējoties par vides drošību, uzņēmuma speciālisti katru dienu veic notekūdeņu sastāva analīzes gan pirms, gan pēc attīrīšanas procesa un izvades vidē. Attīrītos notekūdeņus, kas atbilst Eiropas Savienības un Latvijas Republikas normatīvo aktu prasībām un standartiem, uzņēmums novada Baltijas jūrā – aptuveni 1,8 km attālumā no krasta līnijas. Savukārt attīrīšanas procesa rezultātā radušos dūņu atlikumu un mikroorganismu biomasu jeb notekūdeņu dūņas speciāli apstrādā un pēcāk nodod lauksaimniekam.
Atbildīga rīcība – tīrāki notekūdeņi
Bioloģisko notekūdeņu attīrīšanas iekārtās esošie mikroorganismi spēj attīrīt notekūdeņus no piesārņojuma, kas rodas fizioloģisko, higiēnas, kā arī sadzīves darbību rezultātā, tomēr, jāatceras, ka, jo lielāks piesārņojums, jo sarežģītāks attīrīšanas process. Tādēļ jāatgādina, ka kanalizācijā noteikti nedrīkst nonākt dažādas nepiemērotas lietas un vielas, piemēram, dažādi plastmasas izstrādājumi, higiēnas priekšmeti, bīstamas ķīmiskas vielas, medikamenti u.tml. Tāpat ikviens ikdienā aicināts izvēlēties videi draudzīgāku sadzīves ķīmiju.
Videi draudzīgi arī nākotnē
Ventspils notekūdeņu attīrīšanas ietaises aktīvi darbojas jau kopš 2005. gada. Lai nodrošinātu tikpat kvalitatīvu darbību arī turpmāk un uzlabotu iekārtu energoefektivitāti, pašvaldības SIA “ŪDEKA” speciālisti pastāvīgi analizē kompleksa darbības rādītājus, izskata dažādus risinājumus un inovācijas, kā arī ik gadu veic nepieciešamo iekārtu remontu vai nomaiņu. Šobrīd uzņēmums strādā pie līdzfinansējuma piesaistes notekūdeņu infrastruktūras modernizācijai un patlaban iesniegts investīciju projekta pieteikums “Notekūdeņu un to dūņu apsaimniekošanas infrastruktūras attīstība Ventspilī” Centrālās finanšu un līgumu aģentūras organizētā konkursā. Saņemot atbalstu, paredzēts ievērojami pilnveidot attīrīšanas iekārtas un dūņu atūdeņošanas un apstrādes iekārtas, kā arī rekonstruēt Baltijas jūrā esošo notekūdeņu izvadu. Projekta īstenošana ļautu uzlabot notekūdeņu attīrīšanas kvalitāti, ietaišu energoefektivitāti, kā arī samazināt ietekmi uz vidi.